Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty

Fundacja innogy w Polsce wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. zapraszają uczniów 6 i 7 klas szkół podstawowych na wyjątkowe warsztaty. Opowiemy Wam o prostych i skutecznych sposobach, dzięki którym zmniejszycie zużycie energii elektrycznej podczas codziennych czynności i dowiecie się jak, dosłownie, liczyć się z energią.

Oszczędzanie energii to nie tylko kwestia finansowych oszczędności, chociaż takie też się pojawią. To przede wszystkim dbałość o nasze środowisko i zasoby naturalne.

bądź eko
środowisko
oszczędzaj mądrze

Zobacz, jak liczyć się z energią i przekaż tę wiedzę dalej.

Jak zgłosić szkołę na warsztaty?

1

Zgłoś szkołę lub odpowiedz na e-mail z zaproszeniem, który otrzyma Twoja szkoła. Zapisy dla szkół są prowadzone za pośrednictwem adresu mailowego: warsztaty@liczesiezenergia.pl Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem oraz informacją o przetwarzaniu danych osobowych.

2

Prześlemy Ci formularz zgłoszeniowy. Wypełnij go i odeślij do nas.

3

Skontaktujemy się, by ustalić termin warsztatów w Twojej szkole.

Na warsztatach dowiecie się:

 • Które urządzenia zużywają energię elektryczną?
 • Co to jest klasa energetyczna?
 • Ile kosztuje ładowanie smartfona w ciągu roku?
 • Ile drzew potrzeba, by pochłonąć wytworzony przez Was dwutlenek węgla?
 • Czy energia elektryczna może być ekologiczna?

Odpowiemy Wam na te i wiele innych pytań, a Wy będziecie mogli wprowadzić ekorozwiązania w życie i zmieniać świat na lepsze!

Organizator warsztatów

Fundacja innogy w Polsce działa od 2005 roku. Jest inicjatorem działań społecznych i dobroczynnych – prowadzi liczne autorskie programy oraz promuje ideę wolontariatu wśród pracowników. Fundacja szczególnie angażuje się w działania edukacyjne. 

Od początku jest też silnie związana z Warszawą, gdzie wspiera i inicjuje projekty o charakterze kulturalno-edukacyjnym.

W okresie wrzesień 2020-luty 2021 Fundacja zrealizowała w ramach projektu Liczę się z energią 100 lekcji w warszawskich szkołach podstawowych.

Dotychczasowa działalność Fundacji została wielokrotnie doceniona i wyróżniona, m.in. w międzynarodowych konkursach Magellan Awards i SABRE Awards oraz na targach CSR Europe MarketPlace w Brukseli.

neon żarówka

Partner merytoryczny

KAPE 

Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. – lider efektywnego zarządzania energią w Polsce:

 • doradza oraz wykonuje audyty energetyczne w przemyśle,
 • projektuje i doradza przy budowie nowoczesnych i energooszczędnych budynków,
 • wspiera samorządy terytorialne w kwestii gospodarki niskoemisyjnej,
 • prowadzi międzynarodowe i krajowe projekty informacyjne i edukacyjne, a jej partnerami są najlepsze agencje, uczelnie i instytuty badawcze w całej Europie.

KAPE działa w branży efektywności energetycznej od ponad 25 lat, zajmuje się też odnawialnymi źródłami energii - posiada w tych obszarach dużą wiedzę i doświadczenie.

neonowe kwiaty

Co warto wiedzieć?

 • Co to jest prąd elektryczny?

  Prąd elektryczny to ukierunkowany ruch swobodnych ładunków elektrycznych (najczęściej elektronów) w przewodniku (np. w miedzi). Ruch ładunków elektrycznych wywołany jest napięciem, czyli różnicą potencjałów elektrycznych. Ładunki przemieszczają się od obszaru o wyższym potencjale elektrycznym do obszaru o niższym potencjale – podobnie jak ciepło przepływa z obszaru o wyższej temperaturze do obszaru o niższej temperaturze.
 • Co to jest energia elektryczna?

  Energia elektryczna to energia zgromadzona w układzie ładunków elektrycznych – takim układem ładunków elektrycznych jest także prąd elektryczny. Energię elektryczną wykorzystujemy w wielu urządzeniach, niekiedy przemieniając ją na inną formę energii (na przykład na światło w żarówkach czy na ciepło w grzejnikach elektrycznych).
 • Jak powstaje energia elektryczna?

  Energię elektryczną wytwarzają w elektrowni generatory zasilane węglem, gazem, ropą naftową lub tzw. odnawialnymi źródłami energii (OZE): wiatrem, energią słoneczną, biomasą lub wodą. W tradycyjnej elektrowni węglowej spalane paliwo podgrzewa zgromadzoną w instalacji wodę, dzięki czemu powstaje para wodna o bardzo wysokiej temperaturze oraz bardzo wysokim ciśnieniu. Para ta rozprężając się porusza turbinę, która wałem połączona jest z generatorem prądu, wytwarzając energię elektryczną. Do produkcji energii elektrycznej możemy wykorzystywać także inne zjawiska fizyczne – na przykład efekt fotowoltaiczny w panelach fotowoltaicznych.
 • Gdzie zużywamy energię elektryczną?

  Energię elektryczną zużywamy między innymi w przemyśle, w usługach, a także w naszych gospodarstwach domowych. Energia elektryczna ładuje Twój smartfon, zasila komputer, pralkę, lodówkę, itp. Dzięki niej jeżdżą tramwaje, możesz korzystać z windy, a na Twojej ulicy świecą się latarnie.
 • Jak mierzymy energię elektryczną?

  Zużycie energii elektrycznej mierzy się w kilowatogodzinach [kWh]. Urządzeniem służącym do pomiaru zużycia energii elektrycznej jest licznik energii elektrycznej. Każde urządzenie w czasie pracy pobiera z sieci określoną moc. Aby określić, ile energii zużyło dane urządzenie, musimy pomnożyć moc tego urządzenia przez czas jego pracy. Zatem im większą moc pobiera z sieci urządzenie i im dłużej pracuje, tym zużycie energii elektrycznej będzie większe.
 • Jak możemy oszczędzać energię elektryczną?

  Tego dowiesz się na naszych warsztatach.