Fotowoltaika dla firm – czy warto zainwestować?

panele fotowoltaiczne

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest na całym świecie coraz bardziej popularne, zarówno na szczeblu krajowym, jak i na poziomie gospodarstw domowych. Z szansy przestawienia się na zieloną energię korzysta też wiele firm, które w OZE dostrzegają nowe możliwości rozwoju biznesu. Jedną z najpopularniejszych obecnie technologii jest fotowoltaika, która bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej do pozyskiwania elektryczności. Jakie korzyści może przynieść fotowoltaika dla firm?
Jak ułatwić sobie start inwestycji? Wyjaśniamy, czytajcie więc dalej!

Energia ze słońca – zyski dla biznesu

Dla przedsiębiorców liczą się proste, ekonomiczne kalkulacje. Te zaś zdecydowanie przemawiają za przełączeniem się na energię ze słońca. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w budżecie firmy w dłuższej perspektywie. Dlaczego? To proste! Niższe rachunki za energię wynikają z tego, że firma część prądu pozyskuje z „darmowego” źródła, jakim jest słońce. Zakupiony od sprzedawcy wolumen energii jest mniejszy, więc koszty całkowite są znacząco niższe. Dodatkowo fakt, iż przedsiębiorstwo nie jest w pełni uzależnione od dostaw prądu w tradycyjnej formie, pozwala na uzyskanie poczucia większej niezależności od podwyżek cen energii na rynku.

Ekonomia przemawia więc za inwestycją w odnawialne źródła energii. A co z innymi aspektami, tymi mniej policzalnymi, jak np. renoma firmy? Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do ekologii i dbania o środowisko. Rezygnujemy z używania plastikowych słomek, foliowych torebek, coraz częściej korzystamy z elektrycznych samochodów. Za światowymi trendami muszą też nadążać firmy. Inaczej trudno im będzie przekonać do siebie coraz bardziej proekologicznych klientów.

Jak to odnieść do fotowoltaiki? Inwestycje w zieloną energię bezpośrednio wpływają na postrzeganie biznesu przez jego odbiorców. Pozytywnie oddziałują na prestiż firmy i zwiększają jej renomę. Przedsiębiorstwo, które działa na rzecz ochrony środowiska, zyskuje lepszy wizerunek. W sytuacji gdy w starciu z konkurencją cena lub nawet jakość samego produktu czy usługi nie wystarcza by się wyróżnić, to właśnie może być sposób na przekonanie do siebie klientów.

Opłacalność i amortyzacja instalacji fotowoltaicznej w firmie

Inwestycja w fotowoltaikę początkowo wydaje się być dosyć kosztownym przedsięwzięciem. I rzeczywiście, zakup i instalacja całej potrzebnej infrastruktury są niemałym jednorazowym wydatkiem. Jednak wszystko nie jest tak jednoznaczne. Po pierwsze, ta pojedyncza większa inwestycja zapewni firmie dostęp do stabilnego i darmowego źródła energii na lata. Zyskiem jest więc brak konieczności ponoszenia kosztów zmiennych w przyszłości. Po drugie, jako inwestor nie musisz sobie radzić sam! Istnieje wiele możliwości uzyskania pomocy finansowej, które zostały stworzone po to, by propagować inwestycje w odnawialne źródła energii. Dotacje, ulgi czy niskooprocentowane kredyty – więcej o nich wspomnimy za chwilę, ale już teraz warto zwrócić uwagę na to, że pozwalają one w dużo krótszym czasie uzyskać pozytywny zwrot z inwestycji (nawet po ok. 5 latach). I to niezależnie od tego, czy mowa jest o mikroinstalacjach czy też o większych projektach.

Z biznesowego punktu widzenia warto też wspomnieć, że fotowoltaika to po prostu dobra i opłacalna inwestycja. Instalacja raz zamontowana jest niemal bezobsługowa, a jej trwałość (zależna w głównej mierze od jakości pracy modułów fotowoltaicznych) to ponad 25 lat. Długoterminowo zatem to się po prostu opłaca.

Odnawialne źródła energii w przedsiębiorstwie – najnowsze przepisy

W 2019 roku znowelizowano ustawę o OZE, co dało zupełnie nowe możliwości wielu przedsiębiorcom. Zostali oni bowiem objęci definicją prosumenta. Co to oznacza i dlaczego jest istotne dla właścicieli i zarządzających firmami? Prosument to słowo pochodzące od połączenia wyrazów „producent” i „konsument”. Sama nazwa sugeruje więc wyraźnie z czym może być związane to pojęcie. To ktoś, kto jednocześnie korzysta i tworzy. Jak to się przekłada na temat zielonej energii?

Prosument zużywa produkowaną przez swoją instalację energię na własne potrzeby, a jej nadmiar może magazynować i przekazywać do sieci energetycznej. W ten sposób ma możliwość odebrania jej np. zimą, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Za taki odbiór nie ponosi żadnych dodatkowych opłat związanych chociażby z dystrybucją – rozliczenie jest bezgotówkowe. Jest to tzw. system opustów – odbiera się 80% (instalacje do 10kW) lub 70% (instalacje do 50kW) wprowadzonej do sieci energii. Od połowy 2019 roku Pakiet Prosumencki dostępny jest również dla przedsiębiorców, co stanowi ogromne ułatwienie i krok ku jeszcze większej opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Właściciele firm mają wybór - mogą zmagazynować nadmiar energii w sieci lub sprzedać nadwyżkę. Należy jednak pamiętać, że projekt ten dotyczy mikroinstalacji o mocy do 50 kW, a także że sprzedaż energii nie może stanowić przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.

Fotowoltaika – ulgi dla firm

Czy na instalację fotowoltaiczną można uzyskać dofinansowanie? Jak skrócić czas oczekiwania na zwrot z tego typu inwestycji? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Chociaż jest to rozwiązanie skierowane do właścicieli budynków mieszkalnych, to mogą z niego skorzystać również niektórzy przedsiębiorcy, np. ci, którzy swoją działalność prowadzą z domu. W ramach ulgi istnieje możliwość odliczenia od dochodu nawet do 53 tys. zł. Wszystko po to, aby wspierać walkę z zanieczyszczeniem powietrza poprzez wymianę lub modernizację instalacji na taką o większym standardzie energetycznym.

Dla zupełnie innego rodzaju przedsiębiorstw przeznaczony jest program Energia Plus. Tutaj o dotację lub pożyczkę mogą ubiegać się właściciele tych firm, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 2GWh. Dodatkowo, planowana inwestycja w fotowoltaikę musi zapewnić oszczędność energii na poziomie minimum 5%, a całość poprzedza obowiązkowy audyt energetyczny. W ten sposób można uzyskać do 50 tys. zł dotacji lub do nawet 3,95 mln zł pożyczki.

Niejako pośrednim rozwiązaniem jest program „Bocian”. Jego założeniem jest dążenie do redukcji emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł – a więc również ze słońca. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to program obejmuje instalacje na budynku lub gruncie o mocy od 40 kWp do 1 MWp i można w jego ramach uzyskać pożyczkę do nawet 4 mln zł. Otrzymanie takiej pomocy jest jednak obwarowane wymaganiami formalnymi.

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że jeśli rozważa się inwestycję w zieloną energię i szuka wsparcia, to zdecydowanie warto zapoznać się z tym, co oferują Regionalne Programy Operacyjne, odrębne dla każdego z województw.

Czy inwestycja w fotowoltaikę to dobry pomysł dla firmy? Zdecydowanie tak! Koszty instalacji w ostatnich latach znacząco spadły, za to ceny prądu mogą wzrastać. To więc dobry moment na to, żeby przestawić się na OZE i zapewnić oszczędności przedsiębiorstwu, a przy okazji również zacząć dbać o środowisko. Firma też może być eko!