Fotowoltaika dla firm – czy warto zainwestować?

Czas czytania:0min0s
0%
panele fotowoltaiczne

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest na całym świecie coraz bardziej popularne, zarówno na szczeblu krajowym, jak i na poziomie gospodarstw domowych. Z szansy przestawienia się na zieloną energię korzysta też wiele firm, które w OZE dostrzegają nowe możliwości rozwoju biznesu. Jedną z najpopularniejszych obecnie technologii jest fotowoltaika, która bazuje na wykorzystaniu energii słonecznej do pozyskiwania energii elektrycznej. Jakie korzyści może przynieść fotowoltaika dla firm? Jak ułatwić sobie start inwestycji? Wyjaśniamy, czytajcie więc dalej!

Energia ze słońca – zyski z instalacji fotowoltaicznej dla biznesu

Dla przedsiębiorców liczą się proste, ekonomiczne kalkulacje. Te zaś zdecydowanie przemawiają za przełączeniem się na energię ze słońca. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w budżecie firmy w dłuższej perspektywie. Dlaczego? To proste! Niższe rachunki za energię wynikają z tego, że firma część prądu pozyskuje za pomocą instalacji fotowoltaicznej z „darmowego” źródła, jakim jest słońce. Zakupiony od sprzedawcy wolumen energii jest mniejszy, więc koszty całkowite są znacząco niższe. Dodatkowo fakt, iż przedsiębiorstwo nie jest w pełni uzależnione od dostaw prądu w tradycyjnej formie, pozwala na uzyskanie większej niezależności od podwyżek cen energii na rynku.

Atuty samowystarczalności przejawiają się również w tym, że przedsiębiorca dzięki instalacji fotowoltaicznej nie musi się przejmować przerwami czy ograniczeniami w dostawie prądu. Czasami zdarza się bowiem, że zakłady energetyczne mierzą się np. z przeciążeniami sieci czy modernizacjami i ograniczają odbiorcom dostęp do energii elektrycznej. Jeśli w zamian działa instalacja fotowoltaiczna o tego rodzaju problemie można zapomnieć. Unika się dzięki temu strat, które mógłby spowodować niedobór prądu.

Panele fotowoltaiczne dla firm – ile można zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Oszczędności jakie może wygenerować przedsiębiorstwo zamieniając tradycyjny pobór prądu na korzystanie z fotowoltaiki najlepiej zilustruje przykład. Załóżmy że firma posiada siedzibę, która znajduje się w budynku o płaskim dachu, na którym zmieści się i będzie optymalnie działać instalacja o powierzchni 99m2. Przekłada się to na 58 modułów, z których każdy ma moc 270 Wp. Łączna moc instalacji fotowoltaicznej będzie zatem równa 15,66 kWp. Co to oznacza dla przedsiębiorcy? Rocznie zamontowane w tej ilości i mające taką moc panele fotowoltaiczne będą w stanie wyprodukować 15 660 kWh energii. Oczywiście należy dodać, że zróżnicowana będzie ilość generowanego prądu w instalacji w zależności od pory roku – więcej go będzie latem, a mniej zimą – wtedy jednak warto skorzystać ze zmagazynowanych zapasów. Porównując więc z tego rodzaju instalacją koszty, które w tym samym czasie poniesione zostałyby na pokrycie faktur energetycznych przy klasycznym poborze energii z sieci, otrzymujemy prostą kalkulację oszczędności rzędu ponad 8 700 złotych rocznie. Efektownie, prawda? Fotowoltaika naprawdę się opłaca. Dodatkowo to też ogromna wartość dla środowiska – brak emisji do atmosfery CO2 o wartości ponad 12 ton!*

wykres - ile można zaoszczędzić

Fotowoltaika w firmie – budowanie pozycji marki dzięki instalacji produkującej prąd ze słońca

Ekonomia przemawia więc za inwestycją w odnawialne źródła energii. A co z innymi aspektami, tymi mniej policzalnymi, jak np. renoma firmy? Czy fotowoltaika może mieć na nią wpływ? Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do ekologii i dbania o środowisko. Rezygnujemy z używania plastikowych słomek, foliowych torebek, coraz częściej korzystamy z elektrycznych samochodów. Za światowymi trendami muszą też nadążać firmy. Inaczej trudno im będzie przekonać do siebie coraz bardziej proekologicznych klientów.

Jak to odnieść do fotowoltaiki? Inwestycje w zieloną energię bezpośrednio wpływają na postrzeganie biznesu przez jego odbiorców. Pozytywnie oddziałują na prestiż firmy i zwiększają jej renomę. Przedsiębiorstwo, które działa na rzecz ochrony środowiska, zyskuje lepszy wizerunek. W sytuacji gdy w starciu z konkurencją cena lub nawet jakość samego produktu czy usługi nie wystarcza by się wyróżnić, to właśnie może być sposób na przekonanie do siebie klientów. Korzystanie z mocy odnawialnych źródeł energii, a w szczególności instalacji fotowoltaicznych, ma wpływ na markę firmy.

Opłacalność i amortyzacja instalacji fotowoltaicznej w firmie

Inwestycja w fotowoltaikę początkowo wydaje się być dosyć kosztownym przedsięwzięciem. I rzeczywiście, zakup i instalacja całej potrzebnej infrastruktury są niemałym jednorazowym wydatkiem. Jednak wszystko nie jest tak jednoznaczne. Po pierwsze, ta pojedyncza większa inwestycja zapewni firmie dostęp do stabilnego i darmowego źródła energii na lata. Zyskiem jest więc brak konieczności ponoszenia kosztów zmiennych w przyszłości. Po drugie, jako inwestor nie musisz sobie radzić sam! Istnieje wiele możliwości uzyskania pomocy finansowej do budowy instalacji, które zostały stworzone po to, by propagować inwestycje w odnawialne źródła energii. Dotacje, ulgi czy niskooprocentowane kredyty – więcej o nich wspomnimy za chwilę, ale już teraz warto zwrócić uwagę na to, że pozwalają one w dużo krótszym czasie uzyskać pozytywny zwrot z inwestycji (nawet po ok. 5 latach). I to niezależnie od tego, czy mowa jest o mikroinstalacjach czy też o większych projektach. Mówiąc o kosztach należy też dodać, że fotowoltaika dla firm objęta jest stawką VAT w wysokości 23%. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy mogą odliczyć całą wartość VAT od wydatków na instalację, ponieważ są one traktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Fotowoltaika to opłacalna inwestycja dla firmy. Nie tylko zapewnia oszczędności, ale i pozytywnie wpływa na renomę marki.

Z biznesowego punktu widzenia warto wspomnieć, że fotowoltaika dla firmy to po prostu dobra i opłacalna inwestycja. Instalacja raz zamontowana jest niemal bezobsługowa, a jej trwałość zagwarantowana przez producentów systemu (zależna w głównej mierze od jakości modułów fotowoltaicznych) to ponad 25 lat. Długoterminowo zatem to się po prostu opłaca.

Fotowoltaika dla firm – najnowsze przepisy dotyczące energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

W 2019 roku znowelizowano ustawę o OZE, co dało zupełnie nowe możliwości wielu przedsiębiorcom. Zostali oni bowiem objęci definicją prosumenta. Co to oznacza i dlaczego jest istotne dla właścicieli i zarządzających firmami? Prosument to słowo pochodzące od połączenia wyrazów „producent” i „konsument”. Sama nazwa sugeruje więc wyraźnie z czym może być związane to pojęcie. To ktoś, kto jednocześnie korzysta z energii i ją tworzy. Jak to się przekłada na temat zielonej energii?

Prosument zużywa produkowaną przez swoją instalację energię na własne potrzeby, a jej nadmiar może magazynować i przekazywać do sieci energetycznej. W ten sposób ma możliwość odebrania jej np. zimą, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Za taki odbiór nie ponosi żadnych dodatkowych opłat związanych chociażby z dystrybucją – rozliczenie jest bezgotówkowe. Jest to tzw. system opustów – odbiera się 80% (instalacje do 10kWp) lub 70% (instalacje do 50kWp) wprowadzonej do sieci energii. Od połowy 2019 roku Pakiet Prosumencki dostępny jest również dla przedsiębiorców, co stanowi ogromne ułatwienie i krok ku jeszcze większej opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Należy jednak pamiętać, że projekt ten dotyczy mikroinstalacji o mocy do 50 kWp, a także że sprzedaż energii nie może stanowić przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej.

Wielu właścicieli firm ma jednak wybór - mogą zmagazynować nadmiar energii w sieci lub sprzedać nadwyżkę. Odsprzedaż prądu nie jest jednak najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Odbywa się po cenie energii czynnej z poprzedniego kwartału i obejmuje tylko tę właśnie cenę. Kiedy zaś właściciel firmy kupuje prąd od operatora, koszt energii jest znacznie większy, bo do ceny doliczane są również inne opłaty, takie jak np. te za przesył. Najlepiej więc tak projektować firmową instalację fotowoltaiczną, aby w jak największym stopniu była ona dopasowana do potrzeb i wartości zużycia energii w przedsiębiorstwie.

Fotowoltaika – ulgi i dotacje do instalacji dla firm

Czy na instalację fotowoltaiczną dla firmy można uzyskać dofinansowanie? Jak skrócić czas oczekiwania na zwrot z tego typu inwestycji? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. Chociaż jest to rozwiązanie skierowane do właścicieli budynków mieszkalnych, to mogą z niego skorzystać również niektórzy przedsiębiorcy, np. ci, którzy swoją działalność prowadzą z domu. W ramach ulgi istnieje możliwość odliczenia od dochodu nawet do 53 tys. zł. Wszystko po to, aby wspierać walkę z zanieczyszczeniem powietrza poprzez wymianę lub modernizację instalacji dostarczającej prąd na taką o większym standardzie energetycznym.

Dla zupełnie innego rodzaju przedsiębiorstw przeznaczony jest program „Energia Plus”. Tutaj o dotację lub pożyczkę na instalację produkującą prąd z odnawialnych źródeł mogą ubiegać się właściciele tych firm, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 2 GWh. Dodatkowo, planowana inwestycja w fotowoltaikę musi zapewnić oszczędność energii na poziomie minimum 5%, a całość poprzedza obowiązkowy audyt energetyczny. W ten sposób można uzyskać do 50 tys. zł dotacji lub do nawet 3,95 mln zł pożyczki.

Dofinansowania do fotowoltaiki sprawiają, że inwestycja w energię ze słońca w firmie dużo szybciej się zwraca.

Niejako pośrednim rozwiązaniem jest program „Bocian”. Jego założeniem jest dążenie do redukcji emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z odnawialnych źródeł – a więc również ze słońca. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, to program obejmuje instalacje na budynku lub gruncie o mocy od 40 kWp do 1 MWp i można w jego ramach uzyskać pożyczkę do nawet 4 mln zł. Otrzymanie takiej pomocy jest jednak obwarowane wymaganiami formalnymi.

Fotowoltaika dla firm to zazwyczaj inwestycja lokalna. Na koniec trzeba więc jeszcze wspomnieć, że jeśli rozważa się inwestycję w zieloną energię i szuka wsparcia, to zdecydowanie warto zapoznać się z tym, co oferują Regionalne Programy Operacyjne, odrębne dla każdego z województw.

Czy inwestycja w fotowoltaikę to dobry pomysł dla firmy? Zdecydowanie tak! Koszty instalacji w ostatnich latach znacząco spadły, za to ceny energii mogą wzrastać. To więc dobry moment na to, żeby przestawić się na prąd z OZE i zapewnić oszczędności przedsiębiorstwu, a przy okazji również zacząć dbać o środowisko. Firma też może być eko!

*Obliczenia mają charakter szacunkowy. Zostały przeprowadzone na podstawie ogólnodostępnych danych, przy założeniu, że całość wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii jest zużywana na potrzeby własne. Roczna oszczędność oznacza szacunkową oszczędność na zakupie energii elektrycznej i dystrybucji energii, przy założeniu szacunkowej rocznej produkcji energii wskazanej w tabeli oraz stawki taryfowej za energię elektryczną i dystrybucję w wysokości ~0,56 zł/kWh netto. Obliczenia nie uwzględniają kosztów budowy instalacji fotowoltaicznej.