Wybrane 7 zalet fotowoltaiki

pv-article-1

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką i produkcją czystego prądu z darmowej energii słonecznej dla swojego domu? Dowiedz się, jakie korzyści niesie ze sobą energia czerpana prosto ze słońca!

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie, a energia słoneczna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika posiada wiele zalet. Dziś przedstawiamy Wam 7 powodów, dla których warto postawić (na) własną mikroelektrownię.

 1. Niższe rachunki za prąd przez ponad 25 lat
 2. Przejście na energię słoneczną to doskonała inwestycja dla właścicieli gospodarstw domowych, która przez długie lata przynosić będzie nam zyski i oszczędności. Wytwarzanie własnego prądu z instalacji fotowoltaicznej pozwala nam na jego mniejszy zakup od dostawców energii elektrycznej, a tym samym na obniżenie kwot na naszych rachunkach. Jest to możliwe, gdyż nasze urządzenia domowe (lub firmowe) w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany przez naszą mikroelektrownię.

 3. Większa niezależność od podwyżek cen energii
 4. Czy wiesz że…

  Średnia moc promieniowania słonecznego docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi przewyższa światową roczną konsumpcję energii ponad 10 tysięcy razy!

  Fotowoltaika to również większa niezależność od podwyżek cen energii, w tym kosztów jej dystrybucji. Podczas gdy możemy wybrać ofertę u sprzedawcy energii elektrycznej gwarantującą m.in. opusty od cen taryfowych, nikt już nie zapewni nam niezmiennych cen dystrybucyjnych, które pośrednio również decydują o wysokości naszych rachunków. Zatem dzięki instalacji fotowoltaicznej stajemy się w mniejszym stopniu zależni od dostawcy energii, a tym samym od rosnących na rynku stawek.

 5. Możliwość pozyskania dofinansowania
 6. Inwestując w technologie fotowoltaiczne możemy skorzystać z wielu możliwości dofinansowania zarówno skierowanych do osób fizycznych, jak i firm m.in. pożyczek niskooprocentowanych, pożyczek z umorzeniem czy dotacji. Warunki mogą się różnić w zależności od regionu Polski. Przykładowo, dla mieszkańców Warszawy maksymalna wysokość dopłat do instalacji fotowoltaicznej wynosi około 40% (nie więcej niż 15000zł) kosztów realizacji inwestycji. innogy Polska zapewnia wsparcie zarówno merytoryczne, jak i formalne w uzyskaniu dofinansowania z Urzędu Miasta na budowę mikroelektrowni fotowoltaicznej.

 7. Wysoka trwałość instalacji fotowoltaicznej
 8. Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na nieustanne działanie różnorakich czynników atmosferycznych. W związku z tym, producenci przeprowadzają szereg badań i testów, aby mieć pewność co do jej trwałości. Dzięki wysokiej jakości materiałów możemy być spokojni o stan naszych modułów nawet podczas gradobicia lub ulewnego deszczu. Panele wykazują również dużą wytrzymałość na nacisk ze strony zalegającego na nich śniegu. Co więcej, prawidłowo wykonana konstrukcja wsporcza gwarantuje wytrzymałość nawet przy bardzo silnym wietrze.

 9. Łatwość obsługi instalacji fotowoltaicznej
 10. Czy wiesz że…

  Dla mieszkańców Warszawy maksymalna wysokość dopłat do instalacji fotowoltaicznej wynosi około 40% kosztów realizacji inwestycji!

  Utrzymanie i dogląd instalacji nie wymagają od nas dużego wysiłku. Produkcja energii i jej przesył są w pełni zautomatyzowane, a falownik wchodzący w skład instalacji jest w stanie powiadomić nas w razie zaistnienia niestandardowej pracy instalacji fotowoltaicznej. Jako właściciele nie musimy martwić także o mycie modułów fotowoltaicznych - dzięki odpowiedniemu nachyleniu paneli deszcz wykonuje tę pracę za nas! Wyjątek stanowi silniejsze zabrudzenie modułów jednak w tym wypadku możemy wyczyścić nasze moduły samodzielnie.

 11. Korzystny wpływ na środowisko
 12. Za montażem instalacji fotowoltaicznej przemawia także troska i dbałość o środowisko naturalne. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji oraz pyłów. Nie generuje ona także hałasu oraz nie zużywa zasobów wody pitnej do wytwarzania energii. Co więcej, do produkcji modułów fotowoltaicznych wykorzystuje się powszechnie występujący krzem oraz aluminium, które są materiałami w pełni podlegającymi recyklingowi. Wszystko to czyni z fotowoltaiki jedno z najczystszych źródeł energii.

 13. Wykorzystanie niewyczerpywalnej energii
 14. Słońce to niewyczerpalne i czyste źródło energii odnawialnej, a średnia moc promieniowania docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi w skali roku przewyższa światową konsumpcję energii ponad 10 tysięcy razy! Co prawda, największa gwiazda nie oświetla równomiernie całej planety, jednak nasza szerokość geograficzna nie jest tu przeszkodą. Energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2. Oznacza to, że zasoby słoneczne w naszym kraju są na porównywalnym poziomie jak w Niemczech, kraju będącym liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie.

Dzięki energii czerpanej ze Słońca jesteśmy w stanie ograniczyć nie tylko wysokość rachunków za prąd, ale także zapewnić wygodę i większe bezpieczeństwo dla siebie oraz swoich bliskich. Nie zwlekaj i już dziś powiedz „TAK!” fotowoltaice!