Skąd się bierze prąd, czyli od elektrowni do gniazdka

Czas czytania:0min0s
0%
slup wysokiego napiecia

Prąd jest dla Ciebie czymś naturalnym, niezbędnym i oczywistym. Nie zastanawiasz się pewnie za często skąd się bierze ani jak dostaje się do gniazdek w Twoim domu czy biurze. Postęp technologiczny sprawił, że bez energii elektrycznej już nie wyobrażamy sobie życia, używamy jej do wszystkiego: do pracy, nauki, w czasie gdy zajmujemy się domem i wtedy kiedy odpoczywamy. Jaką drogę musi pokonać prąd, by zasilić urządzenia, z których korzystasz? Przekonaj się!

Proces produkcji prądu zależny od źródła energii

Oczywiście to, jak przebiega proces powstawania prądu, zależy w dużej mierze od źródła energii. Trochę inaczej wygląda to w przypadku energii wiatrowej i słonecznej, a inne procesy zachodzą np. w elektrowni atomowej. W Polsce najpopularniejsze jest jednak wykorzystanie paliw kopalnych, to wciąż ponad 80% całości wolumenu wyprodukowanej energii. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, jak z niepozornego surowca wydobywanego głęboko z ziemi, tworzy się prąd, który zasila urządzenia znajdujące się wszędzie wokół Ciebie. Jesteś ciekawy drogi energii od elektrowni do gniazdka? Czytaj dalej!

Jak powstaje prąd, czyli co się dzieje w elektrowni

Podstawowa zasada jest prosta i dotyczy produkcji w zasadzie w każdym typie źródła. Najpierw w jakiś sposób musi zostać wytworzona energia, a potem (w długim procesie) przekształcana jest ona na prąd, który dostępny jest w gniazdkach.

Czy wiesz, że…
Wydobywany w celach energetycznych węgiel jest transportowany do elektrowni, rozdrabniany, a następnie ulega spalaniu w bardzo wysokiej temperaturze ok. 600 stopni Celsjusza.

Przejdźmy jednak do bardziej konkretnych wyjaśnień. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak z węgla generowana jest energia. „Czarne złoto”, które wydobywane jest w kopalniach, transportowane jest do elektrowni. Tam węgiel zostaje mocno rozdrobniony, a następnie ulega spalaniu w specjalnych piecach, w bardzo wysokich temperaturach (ok. 600 stopni Celsjusza). Ciepło to ogrzewa zgromadzoną w instalacji wodę, zamieniając ją w parę wodną, która pod wysokim ciśnieniem wprowadza w ruch turbinę. Ta ostatnia połączona jest zaś z generatorem prądu. To właśnie on zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Prąd z węgla właśnie został wytworzony!

Energia elektryczna i co dalej?

W elektrowni powstał prąd. Jak to się jednak dzieje, że trafia on do poszczególnych gospodarstw domowych, firm, budynków? Jest oczywiście w odpowiedni sposób dostosowywany oraz transportowany. Wytworzona energia przenoszona jest od generatorów do transformatorów mocy. To właśnie w tych transformatorach dostosowywane są odpowiednie parametry prądu do dalszego przesyłu, czyli podnoszony jest poziom napięcia do 220 kV lub 400 kV. Dalej energia elektryczna przenoszona jest na napowietrznych liniach przesyłowych. Upraszczając, im większą ilość energii chcemy przesłać, z tym wyższym napięciem przesyłowym mamy do czynienia. Z pewnością często widzisz ogromne słupy, na których umieszczone są przewody – to właśnie dzięki nim prąd transportowany jest od elektrowni bliżej Ciebie. Trafia wreszcie do końcowych stacji transformatorowo-rozdzielczych czyli Głównych Punktów Zasilania, które odpowiednio zmieniają jego parametry, tym razem obniżając do zgodnego z potrzebami odbiorcy poziomu napięcia. Każdy taki punkt odpowiada za transport energii do lokalnej sieci dystrybucji. Dzięki takiemu rozdziałowi i transformacji prąd trafia do linii dystrybucyjnych, a potem w końcu do Ciebie.

Pod powierzchnią i nad ziemią, czyli lokalne sieci dystrybucji

Tutaj droga prądu nieco się różnicuje. W zależności od tego, na jakim terenie funkcjonuje sieć, trochę inny jest sposób dystrybucji energii i inaczej wyglądają przyłącza. W mieście najczęściej energia trafia do podziemnej sieci kablowej, skąd przez Wewnętrzne Linie Zasilające dociera wreszcie do poszczególnych budynków. W przypadku terenów wiejskich droga energii wiedzie przewodami umieszczonymi na słupach, czyli w powietrzu. Tego typu instalacje widzisz chociażby wtedy, kiedy jedziesz dowolną lokalną drogą, przy której stoją domy. Dalej prąd transportowany jest już bezpośrednio do budynków za pomocą przyłączy energetycznych i przewodów znajdujących się w ścianach. To właśnie one doprowadzają energię, która zasila gniazdka i oprawy oświetleniowe. Przy przyłączach znajduje się też układ pomiarowo-rozliczeniowy, czyli po prostu licznik energii. Tak właśnie kończy się długa podróż prądu od elektrowni aż do kontaktów i źródeł światła. Czy to jednak na pewno wszystko?

Kto dostarcza prąd do budynku?

Do tego, aby móc korzystać z energii elektrycznej, niezbędne jest przyłączenie instalacji do sieci energetycznej. Jasne jest, że potrzebny będzie licznik oraz umowa z dostawcą. Cała instalacja jest bowiem budowana przez specjalistów z dziedziny elektryki i zabezpieczona specjalnymi plombami. Ty, nawet jako właściciel budynku, w którym jest instalacja, nie masz ani bezpośredniego dostępu, ani odpowiednich uprawnień do tego, by coś w niej bezpiecznie zmieniać czy modyfikować.

Czy wiesz, że…
Aby korzystać z prądu należy dokonać przyłączenia domowej instalacji do sieci energetycznej. Niezbędne jest w tym przypadku zawarcie umów z dostawcą i sprzedawcą energii.

Czy wiesz, kto jest dostawcą? Wbrew pozorom może się to wydawać nieco skomplikowane. Umowę zawrzeć bowiem musisz zarówno ze sprzedawcą energii, jak i z dystrybutorem energii, czyli mówiąc dokładniej – lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. W większości przypadków możesz to zrobić jednocześnie w ramach jednej wspólnej umowy - korzystając z wygodnego rozwiązania, jakim jest Umowa Kompleksowa – zawierasz ją wówczas jedynie ze sprzedawcą energii. Nawet wtedy jednak na swojej fakturze znajdziesz opłaty podzielone na te dystrybucyjne i te od sprzedawcy. Warto pamiętać, że dostawca to niekoniecznie ta firma, która przysyła Ci rachunki.

Energia i jej długa droga

Jak widać, proces produkcji energii i następnie dostarczenia jej do domowych czy firmowych instalacji, jest dosyć długi. Prąd jest wytwarzany w elektrowni, jednak dopiero przechodząc przez różnego rodzaju przewody, transformatory i przyłącza jego parametry są dostosowywane do tego stopnia, aby energia miała taką formę, jaką można wykorzystać do zasilania poszczególnych urządzeń. Niezależnie bowiem, czy prąd jest potrzebny do włączenia komputera, pralki, lodówki czy telewizora, konieczne będzie przyłączenie o podobnej charakterystyce. Różna może być moc i zużycie prądu, jednak droga do gniazdka jest zawsze taka sama jeśli mowa jest o jednym źródle energii. Jest to dosyć długa trasa oraz złożony proces. A wszystko wydawało się tak naturalne i oczywiste, prawda?

Niech Twoja droga do prądu będzie prosta! Sprawdź oferty innogy Polska