Prąd na kartę, czyli czym jest licznik przedpłatowy

Czas czytania:0min0s
0%
para przed tabletem

Pre-paid kojarzy Ci się z płaceniem za używanie telefonu komórkowego? Słusznie, to jednak nie jedyna usługa, z której możesz w ten sposób skorzystać. Słyszałeś o prądzie na kartę? Takie rozwiązanie istnieje, wiąże się z funkcjonowaniem licznika przedpłatowego i jest bardzo wygodne. Dodatkowo działa na bardzo podobnej zasadzie co komórkowy pre-paid. Jesteś ciekawy jak to wygląda w praktyce i w jakich sytuacjach można skorzystać z prądu na kartę? Czytaj dalej!

Jak działa licznik przedpłacony?

Licznik przedpłatowy umożliwia pobór energii zakupionej przed jej dostawą, za określoną przez Ciebie kwotę. To specjalny rodzaj urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego, który jest wyposażony w klawiaturę, dzięki której można wprowadzić kod doładowujący. Co to za kod? Wszystko funkcjonuje na podobnej zasadzie co ta obowiązująca w telefoniach komórkowych. Kupujesz kilkunastocyfrowy kod generowany specjalnie dla Twojego licznika. Kod ma określoną wartość – jest to kwota za którą możesz wykorzystać energię. Wpisujesz go na klawiaturze licznika i gotowe – w zależności od tego, jakim sposobem doładowywałeś konto, prąd będzie dostępny albo od razu, albo w ciągu 15 minut, a najpóźniej następnego dnia. Trzeba podkreślić, że licznik przedpłatowy to inny rodzaj urządzenia niż ten standardowy i zawarcie umowy prepaid wiąże się z jego wymianą. Co ważne, inny typ licznika będzie potrzebny w przypadku gdy masz instalację jednofazową, a inny gdy masz trzy fazy. Różnić się będą również ceny.

Czy wiesz, że…
Licznik przedpłatowy można łatwo doładować kupując dedykowany kod przez internet. W ten sposób prąd może być dostępny niemal od razu po dokonaniu transakcji.

Prąd na kartę pre-paid – dla kogo?

Rozwiązanie wydaje ci się ciekawe jednak zastanawiasz się pewnie nad jego zastosowaniem. W jakich okolicznościach licznik przedpłatowy może się sprawdzać? Często wymienia się tu tych odbiorców energii, którzy w przeszłości mieli problemy z regulowaniem płatności na czas. W przypadku standardowych ofert i umów energetycznych często mamy bowiem do czynienia z rozliczeniem za zużytą energię. Prąd na kartę to dla operatora znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, dostarcza się tylko tyle prądu, na ile go doładowano. Jeśli zapomnisz wykupić kod na prąd – po prostu nie będziesz miał dostępu do energii. W tym rozwiązaniu nie ma więc możliwości wystąpienia zadłużeń.

Chcesz sam zdecydować się na zainstalowanie licznika przedpłatowego? Nie dla każdego będzie to możliwe, warto pamiętać, że jest to rozwiązanie skierowane wyłącznie do tzw. klientów wrażliwych oraz tych z długą historią windykacyjną. Kim jest odbiorca wrażliwy? Taki klient korzysta z dodatku mieszkaniowego – jeśli chcesz zawrzeć umowę prepaid, konieczne będzie przedłożenie ważnego poświadczenia tego, że takie świadczenie otrzymujesz. W przypadku klientów windykacyjnych o montażu licznika prepaid decyduje zaś sprzedawca energii na podstawie historii zadłużenia.

Gdzie można kupić doładowanie prądu?

Jak doładować licznik przedpłacony? Najłatwiejszą i najszybszą opcją jest uzyskanie kodu w formie cyfrowej dzięki doładowaniu poprzez stronę sprzedawcy. Należy przy tym pamiętać, że nie każdy taką możliwość oferuje. W innogy Polska możesz wygodnie doładować konto wpisując jedynie niezbędne dane oraz kwotę, a potem finalizując transakcję szybkim przelewem. Inne możliwości? Płatność w specjalnym Energomacie. Istotną informacją jest jednak to, że zanim zaczniesz doładowywać, musisz zawrzeć umowę. Podpiszesz ją wyłącznie w salonie stacjonarnym sprzedawcy.

Licznik przedpłatowy – za i przeciw

Prąd na kartę to rozwiązanie wygodne jeśli ważne jest dla Ciebie precyzyjne planowanie wydatków. Tutaj nic cię nie zaskoczy, prądu zużyjesz tyle, ile wykupisz, możesz więc w łatwiejszy sposób wypracować nawyki oszczędzania energii. Jest też możliwość uzyskania debetu – aby uniknąć sytuacji, w której nagle zostaniesz pozbawiony energii. Jeszcze jedną zaletą korzystania z licznika przedpłatowego jest to, że doładowanie możesz kupić będąc w zasadzie w dowolnym miejscu, wystarczy, że masz dostęp do internetu. Wpisując zaś kod zasilający, w bardzo wielu przypadkach zużywać prąd możesz niemal od razu.

Czy to rozwiązanie ma wady? Oczywiście, są elementy, które nie do końca będą odpowiadać wszystkim. Po pierwsze z licznika prepaid nie każdy może skorzystać – taką umowę podpisuje się jedynie w określonych przypadkach. Po drugie, są również koszty eksploatacji, które ponosisz kiedy z Twojej karty pobierane są niezbędne opłaty stałe .

Licznik przedpłatowy to wygodne rozwiązanie, jednak nie dla każdego. W przypadku, gdy korzystanie z prądu jest regularne, należy wybrać bardziej kompleksową ofertę.

Po trzecie – nie w każdej sytuacji będzie to opłacalne rozwiązanie. Jeśli swoje zużycie energii określiłbyś raczej mianem standardowego i regularnego, to znacznie bardziej korzystne będzie postawienie na kompleksową ofertę, która zapewni nie tylko dostęp do prądu, ale i dodatkowe usługi, które będą dla Ciebie ułatwieniem. Przykładem takiej oferty jest innogy Pomoc.

Ostatnim elementem jest to, że kiedy posiadasz licznik przedpłatowy to o doładowaniu po prostu musisz pamiętać. Jeśli nie wykupisz kodu, a zużyjesz cały prąd z poprzedniego zasilenia, to stracisz dostęp do energii. Czasem może to naprawdę zaskoczyć.

Czy warto zainstalować licznik przedpłatowy?

Ciekawie brzmiące rozwiązanie prądu na kartę ma swoje zalety i wady. Warto podkreślić, że nie jest to wyjście dla każdego, ale sprawdza się w konkretnych, specyficznych sytuacjach i jest w nich wyjątkowo wygodne. Zapewnia również poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad finansami. Czy warto postawić na licznik przedpłatowy? A może lepiej zdecydować się na klasyczną ofertę umowy energetycznej? Decyzja należy do Ciebie, wybierz to, co najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Posiadasz tego typu rozwiązanie? Doładuj swój licznik przedpłatowy!