Klasy energetyczne sprzętów AGD i RTV – co oznaczają?

Czas czytania:0min0s
0%
kuchnia

Potrzebujesz nowej lodówki lub pralki i kręci Ci się w głowie od widoku plusów na etykietach produktów? Na pewno zależy Ci na efektywności oraz oszczędności – zarówno energii, jak i pieniędzy. Jednak wybór może wydawać się skomplikowany, kiedy w grę wchodzą tajemnicze oznaczenia. Do czego się odnoszą? Które klasy energetyczne zapewniają oszczędności, a jakie sprzęty lepiej omijać z daleka? Podpowiadamy!

Sposoby na oszczędzanie energii w domu

Z pewnością chciałbyś, aby Twoje rachunki za prąd nie były zbyt duże. To jasne, jednak jak to zrobić? Po pierwsze wybrać dobrą ofertę energii. Po drugie, zacząć oszczędzać. Sposobów jest wiele, a niektóre naprawdę łatwo zastosować i tym samym zmniejszyć rachunki. O praktycznych trikach piszemy więcej na stronie Szkoda Prądu – zajrzyj i zainspiruj się!

Większość sposobów na oszczędzanie energii sprowadza się do tego, aby po prostu efektywniej z niej korzystać. To znaczy nie rezygnować z wykonywania czynności, które poboru prądu wymagają, ale realizować je w bardziej przemyślany sposób, w odpowiednich porach czy np. używać wyższej klasy urządzeń. Co jednak w praktyce oznacza klasa energetyczna sprzętu i czy faktycznie opłaca się wydać więcej np. na lodówkę, aby zaoszczędzić na energii?

Co to jest klasa energetyczna i jaką najlepiej wybrać?

Klasa energetyczna to ustandaryzowany wskaźnik pokazujący zużycie prądu przez dany sprzęt w ciągu roku. Na terenie Europy kwestie wyliczania wartości tego miernika regulują w wielu przypadkach unijne przepisy. Oznacza to, że w łatwy i wiarygodny sposób można porównywać ze sobą różne sprzęty. Warto jednak pamiętać, że zestawiać ze sobą można jedynie urządzenia tego samego rodzaju, tzn. np. telewizory z telewizorami, a pralki z pralkami. Porównywanie klas suszarki i lodówki nie ma większego sensu.

Bardzo prawdopodobne, że klasy efektywności energetycznej kojarzą Ci się z literami (najczęściej A) i dodatkami w postaci plusów. I faktycznie tak jest. Cała skala opiera się na oznaczeniach od A do G. Im dalsza litera w alfabecie, tym mniej oszczędny sprzęt. Obecnie raczej trudno znaleźć w sklepie AGD czy RTV urządzenia o klasie niższej niż A. W przeszłości, aby rozróżnić sprzęty właśnie w tej klasie, rozbudowano skalę, dodając jeszcze plusy. W ten sposób w tej chwili najbardziej efektywnymi energetycznie urządzeniami są te z klasą A+++. Oznacza to, że są to sprzęty, które zużywają najmniej prądu w porównaniu z innymi w swojej kategorii.

Oznaczenie klasy energetycznej pozwala porównywać efektywność energetyczną sprzętów. Warto zwracać szczególną uwagę na urządzenia o klasie A z dodatkowymi plusami.

Skąd wiedzieć, jaka jest klasa danego urządzenia? Jest ona zawsze podawana w opisie produktu, a w sklepach stacjonarnych zwykle bardzo dobrze widoczna na charakterystycznych etykietach z kolorową skalą. Trudno ją przeoczyć, a dodatkowo sprzedawcy raczej eksponują takie wartości, aby zachęcić do kupna.

Klasa energetyczna a cena sprzętu

Trzeba się liczyć z tym, że zwykle im wyższa jest klasa energetyczna danego sprzętu, tym większa jest jego cena. Różnice mogą być naprawdę znaczne i wcale niekoniecznie musi być tak, że bardziej opłacalne jest kupno droższego, ale bardziej oszczędnego urządzenia. Warto to przeanalizować, porównać i obliczyć. Często jest bowiem tak, że różnica w cenie między np. pralką z klasą A+++, a taką w klasie A++, może wynosić nawet kilkaset złotych. Tymczasem kalkulując zużycie prądu okazuje się, że rocznie dzięki tej bardziej efektywnej można zaoszczędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Oznacza to, że inwestycja w droższy sprzęt zwróciłaby się dopiero po kilku latach. Czy więc zawsze wybór sprzętu o najwyższej klasie energetycznej jest uzasadniony? Nie, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki.

Czy tylko klasa energetyczna ma znaczenie?

Wybierając sprzęt opierasz się na danych podanych przez producenta. Wydaje Ci się, że deklarowane przez niego zużycie energii przez urządzenie w skali roku powinno być zbliżone do rzeczywistego, tego, które notujesz w swoim gospodarstwie domowym. Jednak bardzo często nie jest tak do końca i należy o tym pamiętać. Dlaczego Twój sprzęt zużywa więcej prądu? Po pierwsze, badania klasy energetycznej to testy przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych. Zakładają najbardziej przeciętne, typowe okoliczności i częstotliwość użytkowania sprzętu. Twoja może być inna. W praktyce chodzi po prostu o to, że możesz np. prać częściej i w dodatku w innej temperaturze niż zakładano to w testach producenta. I to już wystarczy, żeby wyniki się różniły.

Warto pamiętać, że nie tylko klasa energetyczna ma wpływ na efektywność urządzenia. Liczy się również sposób korzystania oraz optymalne ustawienie sprzętu.

Po drugie, wpływ na nie może mieć także złe ustawienie sprzętu. Posiłkując się przykładem lodówki, warto zwracać uwagę na to, żeby nie stawiać jej w pobliżu źródeł ciepła, czyli np. kaloryfera, kuchenki czy po prostu w miejscu nasłonecznionym. Nie należy również przysuwać jej bezpośrednio do ściany. Jeśli w Twoim przypadku jest inaczej, to już wiesz, że wyniki energetyczne mogą się znacząco różnić od tych, które deklarował producent. Warto zwracać uwagę na szczegóły.

Zmiana klasyfikacji – nowe etykiety sprzętów AGD i RTV

Gubisz się w ilości plusów na etykietach? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Począwszy od 2021 roku stopniowym zmianom ulegnie klasyfikacja energetyczna sprzętów. Dalej będziemy oznaczać urządzenia literami w skali od A do G, ale znikną plusy, a najbardziej oszczędne sprzęty będą oznaczane literą C. Klasy A i B będą zarezerwowane dla nowych technologii, które pojawią się w przyszłości. Najbardziej energochłonne urządzenia będą zaś zaliczane do kategorii F lub G. Czy to ułatwienie? W pewnym stopniu na pewno tak. Trzeba jednak podkreślić, że to niejedyna zmiana w treści i wyglądzie etykiet, która ma nastąpić. Mają się na nich pojawić również m.in. informacje na temat skali hałasu i zużycia wody (w przypadku pralek), a także specjalne kody QR, dzięki którym będzie się można zapoznać z szerszym opisem produktu.

Klasy energetyczne sprzętów są przydatną wskazówką dla kupującego. Pozwalają łatwiej zorientować się co do jakości urządzenia i opłacalności jego ewentualnego zakupu. Czy zawsze należy wybierać te z najwyższymi oznaczeniami? Na pewno nie bez zastanowienia. Często jednak okazuje się, że warto zapłacić więcej za te sprzęty, których używasz najczęściej, bo takie inwestycje po prostu szybko się zwracają. To zaś oznacza oszczędności w przyszłości, a do tego właśnie dążysz, prawda?

Oszczędzaj prąd z dobrą ofertą energii. Sprawdź propozycje od innogy!