Oszczędzanie energii w firmie – dobre praktyki

Czas czytania:0min0s
0%
spotkanie biznesowe

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, co możesz zrobić, by obniżyć koszty jej funkcjonowania? Warto przyjrzeć się rachunkom za energię. Bywają wysokie, prawda? Mamy na to rozwiązanie! Czy wiesz, że możesz zmniejszyć zużycie prądu w swojej firmie nawet o 30%? Czasami wystarczy po prostu zmienić kilka nawyków.

W poszukiwaniu oszczędności, czyli analiza zużycia energii

Na początek należy zwrócić uwagę na fakt, że chociaż istnieją pewne uniwersalne sposoby na oszczędzanie, to jednak skuteczność ich stosowania zależy w dużej mierze od specyfiki danej firmy. Czy jest to przedsiębiorstwo małe czy duże? Czy posiada osobny budynek swojej siedziby, a może znajduje się w wieżowcu wraz z szeregiem innych firm? W jakich godzinach pracują zatrudnieni? To wszystko jest ważne, ponieważ znacząco wpływa na to, co można zrobić, aby zwiększyć oszczędności. W małych firmach bardzo często wystarczy zastosować kilka prostych, niemal bezkosztowych metod. Praktycznie tych samych, które można wprowadzać w życie również w domu. Natomiast w większym przedsiębiorstwie często potrzebne są głębsze analizy i bardziej kompleksowe działania.

Jak samemu analizować faktury? Warto zwracać uwagę na okresy największego zużycia energii i na tej podstawie określać, co może powodować największe koszty. W ten sposób łatwiej będzie Ci je wyeliminować lub ograniczyć. Czytaj dokładnie rachunki, monitoruj odczyty na liczniku w firmie i wyciągaj wnioski.

Sposoby na oszczędzanie prądu w firmie

Energooszczędne oświetlenie

W Twojej firmie są zainstalowane tradycyjne żarówki? Warto rozważyć ich wymianę na energooszczędne świetlówki lub oświetlenie LED. Nowoczesne źródła światła pobierają kilka razy mniej energii niż te starszego typu. Dodatkowo mają też znacznie dłuższą żywotność. Są zdrowsze dla oczu oraz dają większe możliwości dopasowania do konkretnego pomieszczenia i potrzeb jego pracowników. Inwestycja w oświetlenie LED to oczywiście znaczny wydatek, szczególnie jeśli zamierzasz wymienić żarówki w całym biurze. Jednak warto ją przynajmniej wziąć pod uwagę, gdyż oszczędności z tytułu mniejszego zużycia energii mogą sprawić, że nastąpi szybki zwrot włożonych środków.

Czy wiesz że…
Wymiana oświetlenia na LED może zapewnić Ci nawet 70% oszczędności na rachunkach za energię!

Wybór odpowiedniego rodzaju oświetlenia to jednak nie wszystko co możesz zrobić. Bardzo ważne jest to, aby źródła światła odpowiednio rozmieścić na terenie biura - w ten sposób, aby były optymalnie dostosowane do potrzeb pracowników. Warto tak skonfigurować podłączenie, aby możliwe było włączanie konkretnych sekcji lub nawet pojedynczych opraw oświetleniowych. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której światło działa na całym piętrze, podczas gdy pracuje na nim tylko jeden pracownik. Dobrym pomysłem jest też instalacja czujników światła – w toaletach, w kuchni czy na schodach. Często zapomina się o wyłączaniu oświetlenia, a dzięki automatyzacji problem zostaje wyeliminowany.

Grzejniki i klimatyzacja

Ogrzewanie i chłodzenie to procesy, na które zużytkowywana jest ogromna ilość energii. Wprowadzenie nowych, energooszczędnych nawyków może więc prowadzić do znacznych oszczędności. Jeśli chodzi o klimatyzację, to sposoby są dosyć intuicyjne. Po pierwsze warto po prostu ograniczyć jej działanie. I nie chodzi o to, by jej nie używać, tylko o to, by nastawiać ją na odpowiednią temperaturę pamiętając, że obniżanie o każdy kolejny stopień zwiększa zużycie prądu. Po drugie zaś, należy zapewnić klimatyzacji jak najlepsze warunki do pracy. Oznacza to, że trzeba pamiętać o zamykaniu okien i drzwi – wtedy system działa najbardziej efektywnie.

Podobnie ma się sprawa z grzejnikami. Tutaj również należy uważać na otwarte okna, ponieważ w połączeniu z pracującymi kaloryferami tworzą energochłonną mieszankę. Warto także pamiętać, by zakręcać grzejniki, gdy nikt w pomieszczeniu biurowym nie przebywa, tzn. np. na weekendy czy nawet na noce. Niepotrzebne ogrzewanie generuje koszty.

Urządzenia i sprzęty

Podczas pracy w biurze najczęściej użytkowanym sprzętem jest oczywiście komputer. Czy wiesz, że laptop zużywa kilka razy mniej energii niż komputer stacjonarny? Pracowników warto więc wyposażyć w te pierwsze urządzenia. Ważne jest również zwracanie uwagi na klasę energetyczną sprzętu. Im jest ona wyższa, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku monitorów, ale i np. lodówek – a pewnie masz takową w swoim biurze.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest zmiana ustawień w komputerze na tryb oszczędzania energii. Znaczenie może mieć też rodzaj wygaszacza (im bardziej statyczny, tym lepiej) oraz jasność ekranu (im niższa, tym mniejszy pobór energii). Ten ostatni aspekt działa też pozytywnie na wzrok - oczy nie męczą się tak szybko przy ograniczonej jasności monitora.

Warto też pamiętać, aby wszelkie urządzenia wyłączać po skończonej pracy. Oznacza to, że nie należy ich zostawiać w trybie stand by, bo wtedy również następuje, mały bo mały, ale jednak pobór prądu. Dlatego właśnie naładowany laptop warto odłączyć od gniazdka, podobnie zresztą jak smartfon. Aby ułatwić sobie wyrobienie takiego nawyku, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w listwy, dzięki którym wystarczy przełączyć jeden przycisk, aby odłączyć wiele urządzeń jednocześnie.

Sprzęty elektroniczne w największym stopniu odpowiadają za zużycie prądu w firmie. Warto sprawić, by były bardziej energooszczędne wdrażając proste nawyki.

Ostatnim elementem, na który zwrócimy uwagę w kwestii sprzętów, jest sposób użytkowania drukarek i kserokopiarek. Najlepszą metodą jest zbieranie materiałów i drukowanie lub kserowanie ich zbiorczo. Najgorszą z punktu widzenia energooszczędności praktyką jest włączanie drukarki po to, aby wydrukować tylko jedną stronę dokumentu.

Korzystanie z energii słońca

Najprostszą metodą na oszczędności jest maksymalne wykorzystanie darmowej energii. Jak to zrobić? Są dwa sposoby. Pierwszy to po prostu ustalanie pracy w takich godzinach, aby w jak największym stopniu wykorzystać światło słoneczne. Zastępuje ono sztuczne oświetlenie, dzięki czemu pobór energii z sieci jest mniejszy. Nie można również zapominać o aspekcie zdrowotnym – praca przy świetle naturalnym jest dużo zdrowsza niż ta przy nawet najlepszym oświetleniu sztucznym.

Drugim sposobem na oszczędności przy wykorzystaniu energii ze słońca jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście nie każda firma może sobie na to pozwolić ze względu m.in. na lokalizację biura, jednak w wielu przypadkach może to być naprawdę opłacalny pomysł. Panele fotowoltaiczne (umieszczone np. na dachu budynku) są w stanie zasilić znaczną część urządzeń potrzebnych do funkcjonowania firmy. Sprawia to, że rachunki za prąd pobrany z sieci energetycznej ulegają dużemu obniżeniu. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie masz możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej, to zdecydowanie warto rozważyć taką inwestycję. O fotowoltaice w firmie piszemy więcej w osobnym artykule.

Dobra oferta energii od sprawdzonego sprzedawcy

Możesz jednak stosować różnego rodzaju sposoby na oszczędzanie prądu i wciąż borykać się z wysokimi rachunkami. Wszystko dlatego, że podstawą jest wybór odpowiedniej oferty energii dla Twojej firmy. W innogy Polska masz wybór i decydujesz, która propozycja będzie dla Twojego przedsiębiorstwa najlepsza i najbardziej opłacalna. Dodatkowo korzystasz z atrakcyjnych rabatów i wygodnych internetowych narzędzi obsługowych.

Najbardziej podstawowym i najprostszym sposobem na oszczędności w firmie jest wybór opłacalnej oferty energii – najlepiej takiej z atrakcyjnym rabatem.

Jak widać, sposobów na oszczędzanie energii w biurze jest naprawdę wiele i większość z nich nie wymaga więcej niż tylko lekkiej zmiany nawyków. Pamiętaj, że jeśli chcesz, aby Twoje zmiany odniosły pożądany skutek, powinieneś swoich pracowników odpowiednio przeszkolić i zwrócić im uwagę na to, jak stosować się do energooszczędnych praktyk. Czy tego rodzaju działania skutkują jedynie konsekwencjami w dziedzinie finansowej? Nie tylko. Mają również wpływ na reputację firmy, ponieważ przedsiębiorstwo oszczędzające energię jest uznawane za nowoczesne i dbające o środowisko. To też element racjonalnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju firmy – warto postawić na przemyślane gospodarowanie energią.

Dowiedz się jak zarządzać energią! Sprawdź nasz przewodnik