Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty energii dla firmy?

07/09/2021Czas czytania:0min0s
0%
Rozchodniak na artykułach - Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty energii dla firmy

Masz własną firmę i zastanawiasz się, jak mógłbyś zoptymalizować koszty jej funkcjonowania? Stoisz przed wyborem oferty energii elektrycznej i wiesz, że to ważna decyzja, bo rachunki za prąd stanowią duży procent w bieżących firmowych wydatkach. Co zrobić, by mimo dużego zużycia koszty energii dla firm były rozsądne i pozwoliły Twojemu biznesowi się rozwijać? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą ofertę energii elektrycznej dla firmy.

Prąd dla firm – czy ważna jest tylko cena?

Dokonując wyboru sprzedawcy energii z pewnością największą uwagę jesteś skłonny zwracać na cenę i przewidywaną wysokość przyszłych rachunków. Słusznie, to bardzo ważny, żeby nie powiedzieć kluczowy, aspekt. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na oferty sprzedaży energii elektrycznej, które zawierają różnej wielkości rabaty, czasami obowiązujące przez kilka miesięcy, a czasami przez całą długość umowy. Takie zniżki to nawet 10% tańsza energia dla firmy – przez 2 lub 3 lata wygenerują oszczędności na naprawdę znaczącym poziomie.

Warto zaznaczyć, że na rachunki za energię w największym stopniu wpływa jednak po prostu zużycie prądu. Jeśli więc uda Ci się je w firmie ograniczyć, to i koszty bieżące ulegną zmniejszeniu. Nie chodzi jednak o to, aby z czegoś rezygnować czy wymagać od pracowników pracy w ciemności, bez prądu. Są jednak metody, by w prosty sposób zwiększyć efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie.

Wróćmy jednak do pytania zadanego w tytule tego paragrafu – czy dla przedsiębiorcy liczy się tylko cena energii dla firmy? Oczywiście, że nie. A przynajmniej nie powinna. Ważne są również inne aspekty, które w znacznym stopniu decydują o satysfakcji i zadowoleniu z posiadanej oferty prądu.

infografika

Jakość i kompleksowość oferty energii dla firm

Na pewno chcesz żeby dostawy prądu do Twojej firmy były stabilne, wysokiej jakości, a obsługa całego procesu korzystania z usługi jak najmniej absorbująca. To wszystko gwarantuje Ci wybór odpowiedniego sprzedawcy energii. Wiesz zapewne, że masz teraz swobodę wyboru, warto jednak postawić na sprawdzoną markę, dzięki której warunki umowy, jak i sama późniejsza obsługa, będą przejrzyste i na najwyższym poziomie. Co może na to wskazywać?

Przy wyborze oferty energii dla firmy warto kierować się nie tylko ceną, ale również zwrócić uwagę na to, kim jest sprzedawca oraz jak bardzo kompleksowe usługi oferuje.

Sprzedaż energii elektrycznej – co jest ważne w kwestii prądu dla firm?

Pierwszą sprawą jest pozycja sprzedawcy energii na rynku – czy jest to znana firma, jak długą ma historię, ilu ma klientów, jaka jest ich opinia o usługach i inne tego typu cechy. Im liczniejsze one są, tym większą dają pewność i bezpieczeństwo korzystania z usług takiego sprzedawcy. O solidności i jakości marki świadczą też różnego rodzaju certyfikaty i nagrody. W przypadku innogy Polska są to m.in. Certyfikat Sprzedawcy Energii przyznawany przez Towarzystwo Obrotu Energią, odznaczenie Superbrands czy Gwiazda Jakości Obsługi. To potwierdzenia rzetelnych działań i jakości świadczonych usług w dziedzinie sprzedaży energii elektrycznej.

Co ma znaczenie dla klientów, czyli o tym, że dla firm liczy się nie tylko energia

Drugim elementem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty energii dla firmy, jest kompleksowość usług. Wspomnieliśmy już, że dla przedsiębiorców, tak jak i dla wszystkich innych klientów mających na głowie wiele projektów i mnóstwo spraw, nie jest pożądane by obsługa rachunków za energię elektryczną była czasochłonna i wymagająca. Liczy się więc wszystko to, co ją ułatwia. Możliwość stałego kontaktu ze sprzedawcą, przejrzystość zapisów w umowie czy udostępnianie łatwych i szybkich form płatności. Dzisiaj ważny jest też internet, a więc cenny jest dostęp do narzędzi obsługowych online umożliwiających monitorowanie na bieżąco swojego zużycia prądu czy właśnie samo regulowanie płatności. Nie każdy sprzedawca taką możliwość oferuje, a zdecydowanie ułatwia to wiele spraw. Wystarczy spojrzeć na to, co klientom daje serwis Moje innogy. Energia dla firm to zdecydowanie więcej niż tylko taryfa prądu.

Kompleksowość może się też odnosić do jeszcze jednego elementu. Decydując się na ofertę energii elektrycznej w innogy, możesz również skorzystać z innego rodzaju usług. Jeśli potrzebujesz wymiany oświetlenia na energooszczędne - możesz to zrobić. Jeśli chciałbyś mieć w firmie flotę samochodów – innogy oferuje Ci nowoczesne rozwiązanie długoterminowego wynajmu aut elektrycznych. Wybierając kilka usług u jednego sprzedawcy ułatwiasz sobie sprawę, ponieważ korzystasz ze sprawdzonej firmy, a dodatkowo ograniczasz formalności m.in. dzięki temu, że część umów możesz obsługiwać za pośrednictwem tego samego portalu (czyli wspomnianego Moje innogy).

Ekologiczna oferta energii dla firm

Pora zwrócić uwagę na to, jak różne dodatkowe elementy w ofercie energii dla firm mogą wpłynąć na jej dopasowanie do potrzeb przedsiębiorstwa. Skoro liczy się nie tylko aspekt finansowy, to jakie jeszcze znaczenie ma wybór odpowiedniego rozwiązania? Może mieć wpływ np. na postrzeganie marki. Jeśli np. zdecydujesz się na ofertę z gwarancją pochodzenia energii, to będziesz w ten sposób budował ekologiczny wizerunek firmy. Jak to działa? Tego typu oferty w zamian za kilkuzłotową miesięczną opłatę dają Ci certyfikat potwierdzający, że ilość energii równa Twojemu zużyciu została wytworzona w odnawialnym źródle. To dowód na to, że Tobie i Twojej firmie nie jest wszystko jedno, że ważny jest dla Ciebie zrównoważony rozwój i to, by zmniejszać negatywny wpływ człowieka i przemysłu na środowisko. W czasach gdy konkurencja na rynku rośnie i coraz trudniej jest się wyróżnić, to właśnie może być sposób na przekonanie potencjalnych klientów do Twoich usług czy produktów. Dla wielu ludzi prośrodowiskowe podejście jest naprawdę ważne i w niektórych przypadkach może się okazać decydujące. Warto się przekonać, że ekologiczna energia dla firm buduje przewagę konkurencyjną!

Wybór ekologicznej oferty energii może wpłynąć na bardziej pozytywne postrzeganie Twojej marki. To dobry sposób by wyróżnić się na tle konkurencji.

Jeśli masz do dyspozycji większe środki na inwestycje i myślisz długoterminowo, to ciekawym pomysłem jest też postawienie na energię ze słońca, czyli fotowoltaikę w firmie. To co prawda istotne koszty początkowe, ale po pierwsze – możesz je zmniejszyć korzystając z różnego rodzaju dofinansowań, po drugie zaś – szybko się zwracają, a potem Twoja firma korzysta już z darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. Nie trzeba dodawać, że panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu siedziby to dla Twoich klientów wyraźny znak, że ta firma zarządzana jest nowocześnie i przyszłościowo.

Dopasowanie oferty energii do potrzeb firmy

Wiesz już na co zwrócić uwagę jeśli chcesz wzmocnić pozytywny i ekologiczny wizerunek firmy za pomocą odpowiedniej oferty energii. To jednak nie wszystko. Jeśli bowiem Twoja firma dopiero raczkuje, rozpoczynasz działalność i liczy się dla Ciebie każda złotówka, to prawdopodobnie będziesz szukał oferty stworzonej dla przedsiębiorców takich jak Ty. Idealna może się okazać propozycja Fresh-Biznes od innogy Polska – daje Ci stały rabat na początek, aby ułatwić start biznesu.

Twoja firma nie jest nowa na rynku, ale nadal najbardziej zależy Ci na optymalizacji kosztów i stabilizacji? Wybierz ofertę, która zapewni Ci stałą cenę energii i konkretny rabat. Zapewnisz sobie niezależność od tego, jak kształtują się ceny na rynku, a także będziesz mógł precyzyjniej przewidywać wydatki, co da Ci poczucie większego bezpieczeństwa. Przykładem takiego rozwiązania jest oferta Smart Rabat od innogy.

Wybór odpowiedniej taryfy dla firmy

Na koniec jeszcze jedna rzecz do rozważenia przy wyborze oferty energii dla przedsiębiorstwa. Chodzi o odpowiednią taryfę. Tutaj liczy się przede wszystkim sposób i częstotliwość korzystania z prądu w firmie. Czy zużycie jest szczególnie duże w określonych godzinach? Czy nasila się np. w nocy? A może jest raczej standardowe i trudno wyróżnić czas, kiedy pobór jest większy? Energia dla firm to zwykle 3 główne taryfy do wyboru: najprostsza jest taryfa C11 – jednostrefowa, charakteryzująca się stałą stawką za kilowatogodzinę w ciągu całej doby. Jest jednak jeszcze taryfa C12a, dwustrefowa, w której w godzinach nocnych i pozaszczytowych (11:00-17:00 lub 11:00-20:00) opłata za kilowatogodzinę jest znacznie niższa niż w pozostałych. Często znaczenie w podziale stref ma też pora roku. Zróżnicowane stawki są również w taryfie C12b, którą charakteryzuje niższa cena za prąd pobierany nocą oraz w godz. 13:00-15:00. Jeśli więc jesteś w stanie określić większe zużycie energii w konkretnych momentach doby, to warto świadomie wybrać odpowiednią taryfę – niezależnie od innych aspektów oferty energii.

Energia dla firm – dobierz ofertę prądu do celów biznesowych

Rozważając wybór oferty energii i podpisanie umowy z konkretnym sprzedawcą warto brać pod uwagę nie tylko tak podstawowe kwestie jak koszty i cenę za kilowatogodzinę. Ważne są również wartości i czynniki pozacenowe, które mogą wpływać np. na prestiż Twojego przedsiębiorstwa, a na pewno mają znaczenie dla Twojego spokoju i poczucia stabilności w kwestiach dostaw i obsługi. Ostatecznie najważniejsze są cele, jakie stawiasz przed swoją firmą. Ułatw sobie ich osiągnięcie wyborem optymalnej oferty prądu dla firmy.


blazing-blue-heart

Szukasz wiarygodnego sprzedawcy energii, z którym nawiążesz współpracę na partnerskich warunkach?

Zobacz, jakie rozwiązania mamy dla Ciebie.

Sprawdź