Zielone od fundamentów. Czy magazyny są elementem odpowiedzialnego łańcucha dostaw?

16/04/2021Czas czytania:0min0s
0%
innogy ON AIR - odcinek 3

W kolejnym odcinku podcastu innogy ON AIR rozmawiamy z Aleksandrem Kuźniewskim, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w firmie 7R oraz Marcinem Olechowskim, menadżerem innogy Polska ds. współpracy z branżą nieruchomości.

Zrównoważony rozwój to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed biznesem. Rosnąca konsumpcja, globalizacja i postęp technologiczny sprawiają, że jednym z kluczowych obszarów do zaopiekowania są łańcuchy dostaw, a w nich niebanalną rolę odgrywają magazyny. Czy odpowiadają na wyzwania środowiskowe? Z jakich proekologicznych rozwiązań korzystają? Rozmawiamy o tym w kolejnym odcinku podcastu innogy ON AIR wraz z Aleksandrem Kuźniewskim, dyrektorem ds. rozwoju biznesu w firmie 7R oraz Marcinem Olechowskim, menadżerem innogy Polska ds. współpracy z branżą nieruchomości.

Zrównoważony rozwój to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed biznesem. Rosnąca konsumpcja, globalizacja i postęp technologiczny sprawiają, że jednym z kluczowych obszarów do zaopiekowania są łańcuchy dostaw, a w nich niebanalną rolę odgrywają magazyny. Czy odpowiadają na wyzwania środowiskowe? Z jakich proekologicznych rozwiązań korzystają?

Dynamika zmian, jaka zachodzi w relacjach firm z docelowym odbiorcą produktów, skłania do refleksji. Dla konsumenta w procesie sprzedaży najistotniejsze są dziś 3 elementy: jakość towaru (w tym jego trwałość, materiał użyty do produkcji itp.), cena oraz czas dostawy, co istotne jest zwłaszcza w dobie rosnącego w siłę rynku e-commerce. Właśnie w tym miejscu następuje punkt styku z obszarem, który dla klienta końcowego jest na ogół niewidoczny, nieobecny w powszechnej świadomości, a jednak mający istotny wpływ na doświadczenia klientów z produktami.

Magazyny i powiązana z nimi logistyka to jeden z kluczowych elementów łańcucha dostaw. Tu liczy się już nie tylko optymalna lokalizacja obiektów usprawniająca proces, ale również bezpieczeństwo, higiena, zarządzanie procesami, ich automatyzacja, warunki dostosowane do produktów oraz koszty użytkowania. Rynek magazynów rośnie, co pokazują dane. Na koniec 2020 roku powierzchnia magazynowa w Polsce wyniosła 20,7 mln m2 i pozwoliła osiągnąć rekordowy wynik, plasując nas na 3 miejscu wśród najbardziej aktywnych rynków w Europie.

Raport o kierunkach rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych

raport o kierunkach rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

Analiza rynku nieruchomości komercyjnych w ujęciu liczbowym. Kierunki rozwoju branży i perspektywy związane ze skutkami epidemii COVID-19. Dane dotyczące najpopularniejszych systemów certyfikacji, omówienie procesu pozyskiwania oraz korzyści związanych z ich posiadaniem.

To wszystko w publikacji pt. „Kierunki rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wraz z komentarzem ekspertów”.

Odpowiedzialne sąsiedztwo

Budownictwo magazynowe przechodzi dziś ewolucję. Potrzeba bliskości konsumenta wymaga od inwestorów aranżowania nie tylko przyjaznej architektury przystosowanej do przestrzeni urbanistycznej. Coraz więcej magazynów powstaje w obszarze miejskim. Miejskie jednostki magazynowe zlokalizowane są dziś w złotym środku pozwalającym realizować potrzeby mieszkańców i biznesu, stanowią zintegrowany element układu urbanistycznego.

Dzięki możliwości skrócenia czasu dostawy, mniejsze magazyny miejskie są postrzegane przez wiele firm działających na rynku e-commerce, jako element pozwalający budować przewagę konkurencyjną. Z perspektywy inwestorów natomiast jest to wyzwanie, by wpisać się precyzyjnie w otaczającą rzeczywistość.

Myślimy globalnie, działamy lokalnie – mówi Aleksander Kuźniewski z 7R. Z perspektywy czasu myślę, że wiele biznesów, wiele różnych branż przeszło już drogę do takiej socjalnej odpowiedzialności za swoje sąsiedztwo. My, jako 7R, naturalnie w DNA mamy wpisane to, że jeśli coś chcemy robić, to chcemy robić to dobrze albo najlepiej. Bardzo nie pasowałoby nam bycie postrzeganym jako ktoś, kto po prostu wchodzi ze swoim produktem, który nie pasuje do sąsiedztwa albo wręcz szkodzi otoczeniu – dodaje.

Zielone magazyny stają się dziś liderem rynku budownictwa ekologicznego pod względem sposobu działania, stosowania zaawansowanych technologii wpływających na efektywność energetyczną, dostępu do mobilności, wykorzystania paneli słonecznych, sposobu ogrzewania i chłodzenia oraz wielu innych czynników poza wizualnych wpływających na dobre sąsiedztwo. To dbałość o jak najmniejszą emisyjność CO2, o teren i jak najmniejszą emisję hałasu.

Ekologia w pakiecie

Odpowiedzialne myślenie o środowisku powoduje, że nowoczesne magazyny w każdym metrze użytkowym naszpikowane są technologiami poprawiającymi efektywność procesową i środowiskową. Sztuczna inteligencja czy internet rzeczy (IoT), stanowi fundament inteligentnych magazynów i logistyki. Systemy monitorujące ciepło, energię, wskazujące nieszczelność systemów to dziś już standard. Wszystko po to, by dbać zarówno o optymalizację biznesu, jak i otoczenie.

Nowoczesne magazyny wyposażone są w systemy, które każda odpowiedzialna organizacja powinna mieć. Jak na przykład system DALI służący do zarządzania oświetleniem. W magazynach 7R stosowane są również kostki antysmogowe, oczyszczacze powietrza, jonizatory. To rozwiązania wprowadzane na specjalne życzenie coraz bardziej świadomych najemców.

Dla firmy No limit zrobiliśmy zielony park – tak to nazwijmy – ze stacjami do ładowania aut, bo oni przestawiają floty na auta elektryczne – podaje jako przykład Aleksander Kuźniewski. Fotowoltaika pokrywa ich zapotrzebowanie na prąd. Nawet z zielonymi dachami. To jest tysiąc rozwiązań, zarówno wpływających na komfort pracy pracowników i właśnie to bycie EKO, redukcja śladu węglowego. Chyba każdy już teraz patrzy, jak być bardziej przyjaznym planecie – kontynuuje Kuźniewski. Dbamy o ekologię. Ja wiem, że często firmy pytają o ekologię i chcą ją mieć w swoich budynkach. My zmieniliśmy całkowicie myślenie. My wam dajemy ekologię w pakiecie. Jeśli wam się przyda – super, jeśli akurat jesteście firmą, która nie patrzy tak mocno na to, to od nas dostajecie to w pakiecie. Taka jest filozofia 7R.

Wiele innych zrównoważonych firm mogłaby się pod tym stwierdzeniem podpisać. Rozwiązania proekologiczne to nie tylko aranżacja samego obiektu czy jego otoczenia, to również rozwiązania technologiczne – podkreśla Marcin Olechowski z innogy. Coraz więcej najemców zaczyna pytać o rozwiązania pozwalające im być neutralnym środowiskowo i jednocześnie pozwalających racjonalnie gospodarować finansami. Według raportu Cushman & Wakefield  Industrial Goes Green wydanego w ubiegłym roku, już blisko 80% potencjalnych najemców pyta o takie rozwiązania, które pozwalają być neutralnym środowiskowo, a około 60% z tej grupy pyta również o certyfikację takich budynków – dodaje.

W myśleniu o zrównoważonym rozwoju nie ma miejsca na podziały branżowe. Odpowiedzialnym za otaczającą nas rzeczywistość jest każdy z nas. Dlatego dbałość o wyniki finansowe jest tak samo ważne, jak o zapewnienie zdrowego środowiska przyszłym pokoleniom. W interesie każdego z nas jest zielone myślenie, już od fundamentów każdego przedsięwzięcia.