Ławki solarne czyli innowacyjne i ekologiczne ławki miejskie

13/06/2019Czas czytania:0min0s
0%
leaf

W związku z postępującymi zmianami klimatu rośnie świadomość proekologiczna społeczeństwa. Chcemy oddychać czystym powietrzem, korzystać z zielonych przestrzeni i przemieszczać się bez negatywnego wpływu na środowisko. Jednym z rozwiązań pomagających walczyć z zanieczyszczeniem i smogiem jest zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym wprowadzanie do przestrzeni publicznej instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Doskonałym przykładem wykorzystania paneli fotowoltaicznych w miastach są meble i ławki solarne.

Szacuje się, że prawie połowa światowej populacji zamieszkuje tereny zurbanizowane, a odsetek osób przenoszących się na tereny miejskie stale rośnie. Związane jest to m.in. z łatwiejszym dostępem do nowoczesnych technologii oraz większymi możliwościami znalezienia pracy w obrębie dużych aglomeracji. Rozwój gospodarczy terenów zurbanizowanych musi jednak iść w parze z działaniami służącymi poprawie jakości życia. Zwiększająca się świadomość w zakresie wyzwań związanych z ochroną środowiska skutkuje rozwojem nowoczesnych, dostępnych w przestrzeni publicznej rozwiązań takich jak ławki solarne, które wykorzystują energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Czym są i jak działają ławki solarne oraz jakie korzyści przynoszą mieszkańcom zielonych miast i firmom?

Ławka solarna - co to jest?

Ławka solarna z ładowarką i internetem to ekologiczny mebel z wbudowanymi panelami fotowoltaicznymi. Panele umożliwiają pozyskiwanie energii ze słońca, która może służyć do zasilania hot spotów Wi-Fi, podgrzania siedziska, zasilenia wyświetlaczy LCD, oświetlenia LED lub monitoringu. Wmontowane ładowarki USB lub indukcyjne pozwalają naładować sprzęt mobilny w przestrzeni publicznej. Producenci ławek solarnych coraz częściej w swoich meblach montują nowoczesne ekrany, na których wyświetlane są informacje o obecnej temperaturze, ciśnieniu, wilgotności, czy poziomie smogu. Ławka solarna ze stojakiem na rower oraz oparciem czyni ją jeszcze bardziej funkcjonalną. Odpowiednio dobrany design (kolorystyka, możliwość obrandowania) może doskonale wpisać się w stylistykę takich miejsc jak urzędy, lotniska, dworce, parki, place, deptaki, dziedzińce czy też przestrzenie komercyjne jak biurowce, hotele, centra handlowe. To również doskonały nośnik reklamowy, zwłaszcza że inteligentny hot spot i WiFi mogą zostać użyte jako narzędzia analityczno-marketingowe, które pozwalają zarządzać bazą danych oraz zwiększają skuteczność działań sprzedażowych.

Jak działają ławki solarne?

Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych i temperatury. Jedynym warunkiem ich pracy jest obecność promieniowania słonecznego. W okresie zimowym instalacja produkuje mniej energii niż latem (produkcja w miesiącach zimowych stanowi około 20% produkcji z okresu letniego). Jednak panele zainstalowane w ławkach solarnych są w stanie przechwycić nawet najmniejsze promienie światła, a cała pobrana energia gromadzona jest w specjalnych akumulatorach. Są one bardzo pojemne i po naładowaniu mogą pracować do 72h bez słońca. To sprawia, że z ławek można śmiało korzystać również wieczorem i nocą. Jest to szczególnie istotne w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce.

Ławka fotowoltaiczna – zalety

Ławki solarne są rozwiązaniem w duchu smart city, odpowiedzią na zapotrzebowanie zielonych miast i oczekiwania ich mieszkańców. Panele fotowoltaiczne, które są ekologiczną alternatywą wytwarzania energii elektrycznej, w coraz większym stopniu zmieniają krajobraz polskich miast. Ich montaż na dachach budynków i pojazdów transportu publicznego, parkometrach, przystankach komunikacji miejskiej przynosi korzyści zarówno ekonomiczne jak i środowiskowe. Wyposażenie przestrzeni miejskiej w użytkowe rozwiązania takie jak meble solarne, nadaje otoczeniu atrakcyjności. Poza estetyką, ławki solarne są też po bardzo funkcjonalne. W sytuacji gdy nasz telefon rozładuje się po opuszczeniu miejsca, w którym moglibyśmy go naładować tradycyjnie, możemy skorzystać z darmowej energii zgromadzonej w akumulatorach ławki solarnej i naładować sprzęt poprzez port USB lub metodą indukcyjną. Dzięki możliwości oznakowania meble solarne stanowią też świetny kanał komunikacji marketingowej, zwłaszcza że inteligentny hot spot i WiFi też mogą zostać użyte jako narzędzia analityczno-marketingowe, pozwalające zarządzać bazą danych, oraz zwiększające skuteczność działań sprzedażowych.

Ławki solarne mogą zatem pochwalić się nie tylko oryginalnym designem i olbrzymią funkcjonalnością, ale też mogą stanowić nowoczesny nośnik reklamowy – to sprawia, że coraz więcej prywatnych firm decyduje się na ich zakup.

Ławki solarne to przykład potrzebnych w każdym mieście zielonych rozwiązań tworzących przyjazną przestrzeń dla jego mieszkańców. Świadomość w zakresie wyzwań związanych z ekologią stale rośnie, toteż coraz więcej miast, instytucji i firm wdraża nowoczesne rozwiązania z korzyścią dla środowiska i społeczności lokalnej, a także jako element budowania ekologicznego wizerunku swojej marki.