Jak Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie zmniejszyła roczny koszt zużycia energii o 87% dzięki modernizacji oświetlenia

28/05/2019Czas czytania:0min0s
0%
oswietlenie-awf

Modernizacja oświetlenia polegająca na zastosowaniu technologii LED jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na wygenerowanie oszczędności. Wymiana przestarzałych źródeł światła przynosi efekt w postaci znacznej redukcji zużycia energii, przez co możliwe jest osiągnięcie szybkiego zwrotu z inwestycji. Montaż oświetlenia LED zmniejsza również ryzyko usterek, co skutkuje wyeliminowaniem dodatkowych kosztów ponoszonych z tytułu prowadzenia prac naprawczych.

W zależności od stanu dotychczasowego oświetlenia, zdefiniowanych potrzeb oraz środków finansowych jakimi dysponuje inwestor, modernizacja może obejmować:

  • wymianę samych źródeł światła na LED
  • wymianę całej oprawy na oprawę zintegrowaną LED (oprawę z wbudowanymi na stałe diodami LED)

W przypadku wymiany całej oprawy możliwe jest:

  • wymiana opraw 1:1 – w miejsce obecnych opraw montuje się oprawy LED
  • zaprojektowanie opraw i miejsca ich instalacji na nowo – ten model wiążę się często z położeniem nowej instalacji oświetlenia
  • dodanie automatyki

Wymiana samych źródeł światła a oprawa zintegrowana LED

Wymiana samych źródeł światła na LED jest najprostszą i najtańszą formą modernizacji oświetlenia. Przy oświetleniu żarowym i halogenowym można zastosować każde źródło światła LED z odpowiednim trzonkiem. Wymiana źródeł wyładowczych takich jak np. świetlówki jest dużo bardziej skomplikowana, ponieważ wiąże się z koniecznością przerobienia opraw. Biorąc pod uwagę charakterystykę opraw przystosowanych do źródeł światła LED, aktualnie częściej montuje się oprawy zintegrowane LED. Są one rozwiązaniem droższym, jednak od momentu zawieszenia na suficie nie wymagają ingerencji człowieka. Brak konieczności wymiany źródeł światła to oszczędność czasu, a zarazem mniejsze ryzyko dodatkowych kosztów. Przy odpowiednim serwisowaniu, niewielkim kosztem wydłużamy żywotność lampy dwukrotnie. Przy tak dużej różnicy pomiędzy żywotnością źródeł światła LED a tym samym parametrem dla opraw zintegrowanych może się okazać, że w ciągu podobnego okresu czasu wydamy tyle samo na wymianę źródeł światła co na oprawę zintegrowaną. Rozwiązanie z wymianą samych źródeł światła 1:1 to również rozwiązanie tymczasowe. Po pewnym czasie użytkowania może zaistnieć potrzeba lub konieczność uzupełnienia oświetlenia o system sterowania, co będzie wymagało kolejnej wymiany, tym razem na oprawę zintegrowaną.

Porównanie wymiany samych źródeł światła na LED z wymianą oprawy na oprawę zintegrowaną LED

porownanie-led 

Pobierz infografikę

Ocena oszczędności z tytułu modernizacji oświetlenia

Podczas modernizacji oświetlenia przeprowadzonej dla jednego z Klientów innogy – Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – w jednej z sal gimnastycznych wymieniono przestarzałe, energochłonne oprawy Hay-Bay o mocy 400 W na oprawy LED 181 W. Zaproponowane moce i typy opraw zostały dobrane w taki sposób, aby zachować normy oświetlenia określone obowiązującymi przepisami przy jednoczesnej redukcji punktów świetlnych aż o 72%. Dodatkowo, ze względu na dużą ilość okien zamontowano czujniki natężenia światła, które automatycznie dostosowują intensywność świecenia opraw do warunków panujących na zewnątrz.

„Modernizacja oświetlenia w dużym pomieszczeniu jakim jest sala gimnastyczna stanowi wyzwanie nie tylko pod względem konieczności doświetlenia dużej powierzchni, ale także stworzenia rozwiązania które będzie efektywne pod wieloma względami. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu specjalistów innogy udało nam się takie rozwiązanie znaleźć i zastosować - zastąpienie przestarzałych źródeł światła nowoczesnymi lampami LED podniosło komfort użytkowania obiektu oraz znacznie zmniejszyło koszty jego utrzymania.”– Maciej Hartfil, Kanclerz Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

Pobierz case study

Przed modernizacją oprawy zużywały łącznie 44,88 kW. Po modernizacji zużycie wynosi 5,18 kW, co oznacza spadek mocy aż o 87%. Oszacowano, że oszczędności energii dzięki modernizacji oświetlenia tylko w jednym obiekcie wyniosą ponad 65 tys. zł. Zwrot z inwestycji nastąpi po 9 miesiącach. To nie jedyna korzyść. Modernizacja pozwala na złożenie wniosku do Operatora Systemu Dystrybucyjnego o dodatkowe zmniejszenie mocy umownej a także na ubieganie się o tzw. białe certyfikaty. Są to świadectwa potwierdzające zaoszczędzenie określonej ilości energii, które nastąpiło w wyniku zrealizowania inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Pozyskanie białych certyfikatów poprzedza audyt efektywności energetycznej. W przypadku wspomnianej sali gimnastycznej AWF w Warszawie oszczędność energii pozwala uzyskać 12 toe, co daje w przeliczeniu ok. 19 800 zł za (cena 1 toe na Towarowej Giełdzie Energii to ok. 1650 zł).

Modernizacja oświetlenia pozwala skutecznie obniżyć koszty utrzymania obiektów biurowych, przemysłowych, usługowych, jak również użyteczności publicznej . Rzetelnie wykonana analiza wstępna oraz profesjonalna realizacja inwestycji pozwala na zwrot do 100% kosztów inwestycji w okresie kilku lat.

wymiana-oswietlenia-1920

Chcesz obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej w Twojej firmie? Potrzebujesz fachowego wsparcia w zakresie modernizacji oświetlenia?

W innogy mamy rozwiązanie dla Ciebie.

Dowiedz się więcej